reklama

Dnes som fiu

Polynézia - to je viac ako tisíc ostrovov, roztrúsených  v Tichom oceáne na ploche medzi Havajom, Novým Zélandom a Veľkonočným ostrovom

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Exotika na vás dýchne sotva opustíte Los Angeles: letušky sa bleskovo prezlečú zo strohých uniforiem do dlhých šiat, za ucho zastrčia kvet a so širokými úsmevmi začnú roznášať farebné kokteily.

Po pristátí vám muzikanti zabrnkajú tie ich upokojujúce, zvončekové melódie, na krk zavesia veniec a vyšupnú vás do reality. Tahiti je súčasťou Francúzskej Polynézie, ktorú tvorí 118 ostrovov a atolov, roztrúsených na ploche ako Európa. No a keďže patrí pod francúzsku správu a žije tu mnoho Francúzov, takmer všetko sa dováža z ich rodnej krajiny. V samoobsluhe sa cítite ako v Paríži, presne viete, kde zahnúť, aby ste našli zubnú pastu. Výsledkom sú šokujúco astronomické ceny, čulý ruch na letisku i v prístave, ktorý przní hlavné mesto Papeete. A namiesto sladkej vône tropickej kveteny vám do nosa najprv udrie smog.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes som fiu: No vnútrozemie vás nesklame. Vŕšky sú ako zo zeleného zamatu, cesty obklopuje bujná vegetácia, akoby ste jazdili po skleníku a to, čo u nás poznáme ako bytové rastliny, tu rastie ako obrovské stromy. Ostrov možno obísť miestnou dopravou. Zastávky nie sú označené, postavíte sa tam, kde už sedia domáci. Nik nevie, kedy spoj príde, proste sa čaká. Obvykle sa objaví do polhodiny, ak však šofér náhodou nie je práve fiu. To je oficiálne uznávaný stav, keď sa človeku nechce nič, iba zaliezť niekam do kúta a oddychovať. Vodič má právo hocikedy zastaviť, vyhlásiť, že je fiu a opustiť vozidlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K tradičným bodom záujmu patrí Gaugainove múzeum, likérka Avatea, kde vám štedro ponalievajú z presladených likérov i starodávne kultové miesta marae. Jedným z nich je Arahurahu, posvätné pohrebisko, ktoré bolo tabu (po polynézsky tapu), teda zakázané - a toto slovo sa dnes používa na celom svete. Zlí bôžikovia sú tu stvárnení... ako to popísať... proste, v zvláštnej polohe, akoby sedeli na WC. Tahiťania obetovávali cudzích, no keď nemali zajatcov a kmeňu sa dlhšie nedarilo, vybrali ,,dobrovoľníka“ aj z vlastných radov. Vedeli to všetci okrem neho - a keď bolo treba, picli ho šetrne zozadu po hlave, aby netrpel a šup s ním na oltár.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sa vyberiete na túru, všímajte si upozornenia a nelezte, kam nemáte. Náš sprievodca si neuvedomil, že stojí na nebezpečnom trasovisku a uprostred vysvetľovania sa pomaly začal prepadávať. Nespanikáril, pomaly si stiahol opasok s dokladmi, kým turisti, presvedčení, že sa vnára do bahna pre ich obveselenie, si ho fotili zo všetkých strán. Našťastie okoloidúci Tahiťan pri pohľade na človeka do pol pása v zemi pochopil situáciu a vrhol sa mu na pomoc. Vytiahol ho pomocou palice, v prepadlisku ostali len jeho sandále. A keď v ňom zalovil, bez problémov vytiahol aj tie, i keď nie vlastné. Zjavne nebol prvý, kto sa topil v blate.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zelené čajky: Najkrajším miestom na svete je vraj ostrov Bora Bora. Plavili sme sa naň staručkou loďou, ktorá držala pokope len vďaka laku, no stálo to za to. Príroda je najväčší umelec: voda bola zelenkavá, plynule prešla do belasej, v diaľke sme zazreli aj tyrkysové pruhy. Inde bola krikľavo tyrkysová, sem tam s atramentovými fľakmi. Híkali sme od úžasu, farby sa prelínali, ako keď maľujete vodovkami. Odrážali sa i v nazelenalých oblakoch, ba zdalo sa, že aj čajky, čo nad nami lietajú, majú tyrkysové brušká. Fotky z Polynézie naozaj nie je potrebné prifarbovať vo Photoshope!

Tunajšie ostrovy vznikli vďaka výbuchu podmorskej sopky. Jej vrch pomaly erodoval, klesal, zatiaľ čo usádzajúce sa koraly okolo neho vybudovali pevný prstenec. Ten ostáva na mieste, i keď kopec mizne, takže sa medzi nimi tvorí čoraz širšia lagúna s čistou, pokojnou vodou. Koralové útesy, na ktorých postupne vznikli tie najúžasnejšie pláže, ju chránia pred rozbúreným oceánom. V prstenci okolo Bora Bora sa nachádza jediný prieliv, ktorým môžu vojsť lode.

Všetko je presne také, ako čakáte: biely piesok, palmy, skláňajúce strapaté hlavy až k vlnám, domčeky so slamenou strechou, po ktorých sa lejú buganvílie, ale i romantické bungalovy v mori, kde jedna noc stojí tisíc dolárov. Žiadny div, že to sem priťahuje celebrity. Ich obľúbeným barom je Bloody Mary, pred ktorým stojí tabuľa s dlhokánskym zoznamom návštevníkov z radu hollywoodskych hviezd.

Majiteľom našich bungalovov bola zvláštna dvojica - milá Polynézanka a jej francúzsky manžel, kulturista s naolejovanými chlpmi na hrudi, ktorý nosil svoje minislipky prekliate nízko a radšej nechcem vedieť. na čom mu držali.

Keďže na Bore je najviac turistov, je tu i najväčšia kriminalita a sprievodca nám kázal poriadne zamknúť okná i dvere. No keď zistil, že okná sa zavrieť nedajú, otočil len kľúčom v zámke a vyhlásil, že to stačí. Ľahli sme si, všetky obloky otvorené dokorán a ja som mala nervy vybičované na prasknutie, stále sa mi zdalo, že niekto obchádza okolo. Viete si predstaviť tie neznáme a neidentifikovateľné zvuky tropickej prírody. Dala som si na hlavu vankúš a snažila sa zaspať, ale nešlo to - a zrazu tesne vedľa mňa čosi dopadlo.

Zrevala som ako tur! Všetci sa zobudili a presviedčali ma, že sa mi to len prisnilo - a naozaj, všetko sme prehľadali a nikde nič.

No keď sme si znova ľahli, moje nervy boli v pohotovosti - o chvíľu som začula šušot, vyskočila k vypínaču - a z poličky na mňa hľadela veľká čierna mačka. Žiadny sen!

Bozk s rajou: V tunajšom mori žije viac ako sedemsto druhov tropických rýb. Žiaľ, nájdu sa aj smrteľne jedovaté, napríklad odranec, nazývaný i kamenná ryba, pretože vyzerá ako kus skaly. Keď vám sprievodca vymenuje, na čo všetko si máte dať pozor, aj vás prejde chuť omočiť sa. Voda je teplá ako vo vani, neosvieži, plávať sa bojíte kvôli jedovatým obludám, nakoniec len postávate a paranoidne sa obzeráte. Poviem vám, na kúpanie je rozhodne lepší Jadran!

Pri výlete loďou sme mali možnosť pozorovať i raje. Sotva sme zakotvili na plytčine, už aj sa okolo nás začali zbiehať čierne tiene, tušiace obed. Plachtili okolo nás pôvabne ako lietajúce šarkany, no keď sa mi obtreli o nohu, nebolo mi všetko jedno. Stačí nesprávny pohyb, ohrozená raja švihne chvostom s tŕňom a môžete utekať do nemocnice. Odvážlivci ich prilákali potravou, a potom si s nimi dali francuzáka, mne úplne stačilo, že ma pošteklil húf žlto-čiernych rybičiek, čo ma obkolesil.

V ohradenom kuse mora nám zase predviedli žraloky citrónové. Sprievodca im hádzal ryby, my sme splývali na hladine a sledovali, čo sa deje. Keď som videla okolo sa hmýriace chrbtové plutvy, cítila som sa ako vo filme Čeľuste. Žltkasté rybiská síce môžu zaútočiť i na človeka, našťastie tieto už pochopili, že svoje dostanú a nie sú odkázané na odhryznutú nohu.

More naozaj hýri životom. Keď sme večer sedeli v reštaurácii nad vodou a vychutnávali si skvelú miestnu špecialitu, surovú rybu v kokosovom mlieku, zazreli sme mačku, ako vliezla do vody a sama si ulovila večeru...

Ona je on: Plavba na Maupiti bola nepokojná. Loď lietala až k oblohe, potom prudko padala dole. Vracali všetci okrem sprievodcu, ktorý postával na hornej palube a užíval si to. Až kým ktosi dole nevrátil na svetlo raňajky, ktoré prudký vietor schytil, vyniesol dohora a vrhol mu ich rovno do tváre. Potom bol celý deň na diéte, odmietol aj mango, ktoré sme si nadšene sami natrhali zo stromov popri ceste.

Ďalší deň sme leteli na Huahine. Mimochodom, ,,hua“ je ženský orgán, ,,hine“ je žena, kým Bora Bora znamená v preklade ,,prvorodený“, tak si viete predstaviť tie žarty okolo, že ideme z Prvorodeného do p.... Let trval len dvadsať minút, no i tak som pri pohľade na preúchvatné farby oceánu takmer zavarila foťák.

Huahine, nazývaný i ostrov rebelov, sa bráni expanzii cestovného ruchu. Funguje tu len pár penziónov, mieria sem najmä nezávislí cestovatelia. Láka ich nedotknutá príroda, dažďový prales s divokým orchideami. Vzduch vonia vanilkou, ktorá sa tu pestuje, nájdu sa i políčka s melónmi a ananásmi. Kuriozitou sú posvätné modrooké úhory v rieke pri dedinke Faie. Jej obyvatelia veria, že im vďačia za čistú vodu, a tak ich pravidelne kŕmia. Sotva sa priblížite k rieke, zavlnia sa ako čierne hady z hororu a namieria si to rovno k vám, za potravou ochotné aj na breh vyskočiť, tvrdil sprievodca, no keď sme k nim prišli, buď boli prežraté alebo zlenivené, lebo sa len tak prevaľovali na dne a kukali na nás tými modrými očiskami.

Obyvatelia sú milí, panuje tu nefalšovaná vidiecka idylka. Ženy sa zdobia ibištekom za uchom, babičky elegantnými klobúčikmi, ešte aj pani farárka v kostole mala na krku jazmínový veniec. Občas vás prekvapí i v dámskych šatách odetý mladý muž, tzv. mahu. V Polynézii je zvykom vychovávať prvorodených chlapcov často ako dievča. Presný dôvod nevie nik, považujú ich za tretie pohlavie, veria, že zdedia to najlepšie z muža i ženy a budú mať božské vlastnosti. No predsa len bolo trochu zvláštne vidieť mladého, svalnatého muža s kabelôčkou a nechtmi, nalakovanými naružovo... 

Perly z Mississippi: Ostrov Moorea má tvar srdca a srdcové sú aj míľniky popri ceste. Vzduchom sa nesie omamná vôňa tiaré, endemickej gardénie, považovanej za národný symbol. Biely kvietok je základnou surovinou pri výrobe aromatického oleja Monoi. Desať dní sa maceruje v extrakte z kokosového mlieka a výsledkom je produkt, ktorý možno používať na telo i na vlasy. Pokožku máte po ňom hladkú ako bábätko a rozvoniavate úžasnejšie, ako keby ste sa poliali Chanelom 5.

Preslávené sú i tunajšie čierne perly. V skutočnosti sú zelenkavé, zlatisté, strieborné, bledomodré, pávie modré, sivé, čerešňové, baklažánové... Obchodníci sa snažia zlákať vás do svojich obchodíkov, kde ich majú plné košíky. Je fantastické prehrabovať sa v nich ako v pirátskom poklade, naberať do dlaní žiarivé guľôčky a hľadať tie najkurióznejšie. Z tých, ktoré si vyberiete, vám potom navlečú náhrdelník. Ak pravda, máte na kreditke pár miliónov, pretože ceny naozaj vyrážajú dych.

Perly vznikajú v čiernych ustriciach Pinctada margaritifera. Keď majú dva a pol roka, na chovných farmách do nich za doslova chirurgických podmienok vsádzajú guľôčky z mušlí z rieky Mississippi. Perlorodky, zachytené v ochranných sieťach, ich rok a pol obaľujú perleťou. Často jadro vyvrhnú a celý proces sa začína odznovu, prípadne do nich vlepia umelú pologuľu, z ktorej neskôr vznikne slzičkový prívesok.

Žiadne krásavice: Suveníry z Polynézie sa nakupujú v tržnici v Papeete. Tety s vencami vo vlasoch palmovými listami odháňajú muchy z rýb, zamračený Číňan ponúka pareá – multiúčelové šatky, ale i kvetmi pomaľované látky, nájdete tu mušľové náhrdelníky, slamené sukne i podprsenky z kokosových orechov. Na odbyt ide aj nechutný sirup zo zelenkavého, šišku pripomínajúceho ovocia noni, ktorý je vraj elixírom života a vitamínovou bombou. Prekvapujúci je výber kozmetiky, ktorá čerpá to najlepšie zo všetkých plodov Polynézie. A rozhodne treba ochutnať koláčiky s čerstvým, ešte vlhkým kokosom alebo ,,sendvič“ - nastrúhaný kokos, vložený medzi dva plátky ananásu.

Len jedno našich chlapov sklamalo: tahitské ženy vôbec nie sú také krásavice, ako ich poznáme z Gaugainových obrazov. Časy sa zmenili, dnes žiadna neváži pod sto kíl. Skonštatovali sme, že všetky pekné musia asi povinne žiť v turistickej dedinke Kon Tiki, kde každý večer sporo odeté zmyselne tancujú a svojimi pohybmi rozprávajú staré príbehy...

Papeete, hlavné mesto Francúzskej Polynézie, celkom stratilo svoj exotický pôvab
Papeete, hlavné mesto Francúzskej Polynézie, celkom stratilo svoj exotický pôvab 
Ponuka rýb je naozaj pestrá
Ponuka rýb je naozaj pestrá 
Tahitská žena sa necíti upravená, pokiaľ nie je ozdobená kvetom
Tahitská žena sa necíti upravená, pokiaľ nie je ozdobená kvetom 
Polynézska príroda hýri farbami
Polynézska príroda hýri farbami 
Krásny kvet zázvoru
Krásny kvet zázvoru 
Symbolom ostrovov je nádherne voňajúce tiaré
Symbolom ostrovov je nádherne voňajúce tiaré 
Náš šofér
Náš šofér 
Na perlovej farme vám vysvetlia, ako vzniká perla
Na perlovej farme vám vysvetlia, ako vzniká perla 
Bora Bora je vraj najkrajší ostrov na svete
Bora Bora je vraj najkrajší ostrov na svete  
Obrázok blogu
Keď vám sprievodca predvedie, čo všetko žije v mori, aj sa vám tam odnechce vliezť
Keď vám sprievodca predvedie, čo všetko žije v mori, aj sa vám tam odnechce vliezť 
Keď sa žralok citrónový nažerie, môžete si vedľa neho zaplávať
Keď sa žralok citrónový nažerie, môžete si vedľa neho zaplávať 
Kŕmenie divej zveri
Kŕmenie divej zveri 
Nad tyrkysovým morom poletujú tyrkysové čajky
Nad tyrkysovým morom poletujú tyrkysové čajky 
Najkrajšie pláže sa nachádzajú na koralovej bariére
Najkrajšie pláže sa nachádzajú na koralovej bariére 
Obrázok blogu
Nie, tu sme nebývali
Nie, tu sme nebývali 
V bare Bloody Mary môžete stretnúť hollywoodsku hviezdu
V bare Bloody Mary môžete stretnúť hollywoodsku hviezdu 
Polynézska príroda hýri farbami
Polynézska príroda hýri farbami 
Takéto farby dôkaze vyčarovať len príroda
Takéto farby dôkaze vyčarovať len príroda 
Zážitkom je aj kŕmenie modrookých úhorov pri dedinke Faie
Zážitkom je aj kŕmenie modrookých úhorov pri dedinke Faie 
Na ananásovej farme vám ponúknu čerstvo vytlačenú šťavu
Na ananásovej farme vám ponúknu čerstvo vytlačenú šťavu 
Podmorské múzeum na Moorei síce napokon nevybudovali, no sochy pod vodou i tak pôsobia ohromujúco
Podmorské múzeum na Moorei síce napokon nevybudovali, no sochy pod vodou i tak pôsobia ohromujúco 
Kŕmenie rají je nezabudnuteľným zážitkom
Kŕmenie rají je nezabudnuteľným zážitkom 
Dali by ste si francúzsky bozk s rajou?
Dali by ste si francúzsky bozk s rajou? 
Olovrant
Olovrant 
Tance sú inšpirované starými legendami, každý pohyb má svoj význam
Tance sú inšpirované starými legendami, každý pohyb má svoj význam 
Tahitské krásavice nájdete iba v tanečných súboroch
Tahitské krásavice nájdete iba v tanečných súboroch 
Tatiana Balajková

Tatiana Balajková

Bloger 
  • Počet článkov:  110
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Mám nacestovaných pekných pár tisíc kilometrov a za sebou množstvo zážitkov. Ohadzovala som sa paradajkami, potkanmi, múkou i vajcami. Vyváľala sa v tulipánoch. Videla som perlových kráľov, koláčovú procesiu a extravagantné klobúky v Ascote. V kostýme Pierota som pózovala na stĺpe v Benátkach. Navštívila sviatok ruží, fialiek i karafiátu. Pomáhala pri výrobe koberca z kvetinových lupienkov, súťažila v chytaní mužov do sieťky na motýle... a o tom všetkom a ešte aj všeličom inom je tento blog. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu