Kvetinová bitka v Nice

Autor: Tatiana Balajková | 28.2.2017 o 7:00 | Karma článku: 4,05 | Prečítané:  769x

Každé dievča na bohato zdobenom voze rozhádže počas sviatku okolo stotisíc kvetov, takže nik z divákov neodchádza s prázdnymi rukami.

(Pokračovanie 4/5)

Ako som spomenula v predchádzajúcom článku, súčasťou karnevalu v Nice sú i kvetinové bitky, Bataille de fleurs, ktoré však v skutočnosti bitkami vôbec nie sú. Ich hlavnou atrakciou sú vozy, prebohato vyzdobené kvetmi.

Voňavá munícia: Prevláda mimóza, ale zazriete aj karafiáty, gerbery, tulipány, ľalie a dokonca i orchidey. Po Anglickej promenáde pomaly putujú umelecké diela, vysoké kovové konštrukcie, omotané voňavou flórou a na ich vrchole stoja dievčatá v jedinečných extravagantných kostýmoch. Mávajú publiku a rozhadzujú kvety najprv z pripravených vedierok, no postupne začnú trhať i tie z vozov. Nad hlavami vám lietajú celé kytice, deti i dospelí jačia a snažia sa chytiť čo najviac.

Pôvodne sa vraj myslelo, že si i publikum prinesie voňavú „muníciu“ a bude ju metať po účastníkoch prehliadky, no nápad sa neujal. Dnes ide skôr o pompéznu ukážku práce domácich producentov, ale nikomu to neprekáža. Každé dievča rozhádže okolo stotisíc kvetov, a tak si viete predstaviť, že nik neodchádza s prázdnymi rukami.

Sprievodu sa zúčastnilo množstvo tanečníkov, hudobníkov a masiek z rôznych krajín. Sporo odeté brazílske krásky s motýlími krídlami, elegantné jazdkyne v bielych parochniach, bábiky s vlajúcimi goliermi i talianska kapela, čo hrala kliešťami, kanvicou aj toaletnou misou. Nafukovacie kone, ktoré akoby svojim nosičom vyrastali z tela, pôsobili ako nežné prízraky. Bulharky, ktoré si asi spievali „Sedemdesiat jednu sukňu malo“, natiahnuté do spoločnej zástery a Bulhari v krásnych kvetinových čapiciach, ovešaní hrkálkami. Originálni boli rybári, ťahajúci si svoj jagavý, striebristý úlovok po oblohe nad sebou...

Mažoretky z Prešova: Pôsobivou atrakciou sú gigantické balóny rôznych tvarov, ktoré sa zľahka vznášajú nad davom. Drží ich niekoľko vodičov, ktorí ich pomocou šnúr majstrovsky ovládajú. Niekedy priblížia dvoch panákov k sebe, akoby sa bozkávali, inokedy mohutnú bábku naklonia k ľudom, akoby si ich chcela obzrieť zblízka a občas ich prudko pritiahli nižšie, že temer padli na čumák.

No dovolím si hrdo tvrdiť, že u komentátora mali najväčší úspech slovenské mažoretky, referoval nám o každom ich pohybe. Nedali sa zahanbiť ani sporo odetými Juhoameričankami, ktoré v rytme samby temperamentne natriasali poprsím. Keď šli Slovenky okolo, môj sused sa prehol cez ohradu, aby mal lepší výhľad a fotil, div že nezavaril fotoaparát.

Celý tento cirkus obišiel promenádu aj druhýkrát, ale už to nebolo ono. Prvýkrát sa pred nami týčili obrovské hory kvetov, no ku koncu vozy vyzerali ako ošklbané sliepky, darmo sa dievčatá usmievali od ucha k uchu a oduševnene mávali. Na ceste po nich ostali tony konfiet a papierových stúh, no nie nadlho – za posledným vozom už boli pripravené upratovacie vozidlá.   

A keby sa chcel niekto pred pôstom ešte kvalitne najesť, žiadny problém. Podvečer, keď teplota predsa len trošku klesne, nič nezahreje tak ako horúca rybia polievka. Tmavohnedý vývar, ktorý tu servírujú s kúskami opečeného chleba, nastrúhaným syrom a pikantnou cesnakovou omáčkou rouille. Odpozorovala som, že ani Francúzi nemajú jednotný názor na to, ako ju jesť. Niekto si ju vmieša do horúcej tekutiny, iný si ňou natrie kúsky chleba a hodí ich do nej alebo ju nimi zajedá. Je to vcelku jedno, chutí tak i tak!

Dokončenie nabudúce: Sviatok fialiek

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Most nepodporí návrh Smeru o odchodoch do dôchodku

Smer sa pri návrhu zákona o budúcich dôchodkoch obráti na opozíciu.

DOMOV

Meno Kaliňákovej asistentky sa objavuje pri kauzách

Priezvisko Zuzany Pisoňovej sa viackrát objavuje v kruhu kamarátov exministra.


Už ste čítali?