Nahnevané mrkvy a vražedne sa mračiaci hrášok

Autor: Tatiana Balajková | 21.2.2017 o 7:00 | Karma článku: 4,17 | Prečítané:  598x

Alegorické vozy na karnevale v Nice sú také vysoko sofistikované, že ak nemáte program s vysvetlením, ani ich nepochopíte

(Pokračovanie  3/5)

Keby sa vám náhodou predchádzajúce dva sviatky málili, v tomto istom termíne sa na Azúrovom pobreží koná aj svetoznámy karneval v Nice, prirovnávaný k tomu v Riu.

Slovo karneval bolo vraj odvodené od výrazu „carne vale“, „zbohom mäsu“. No kým nastalo obdobie tradičného štyridsaťdenného katolíckeho pôstu, ľudia v stredoveku si ešte chceli naposledy zahýriť a užiť si. Do Popolcovej stredy sa do prasknutia napchávali skvelým jedlom, tancovali na maškarných báloch a bavili sa behajúc po uliciach v maskách, ktoré stierali triedne rozdiely a umožňovali im strieľať si z koho sa im zachcelo. Hádzali po sebe cukríky, múku i vajíčka, povolené bolo všetko.

Dnes si už nikto toľko neodrieka, ale i moderný človek, žijúci v zajatí stresu a večne zvoniacich mobilov občas potrebuje vypnúť. Možno preto podobné sviatky prežívajú vo viacerých krajinách a kto môže, obstará si kostým a ide sa vyblázniť. Škoda, že sme akosi pozabudli na naše fašiangy...

Raňajky na pláži: Najstaršia zmienka o karnevale v Nice pochádza už z roku 1294, sprievod alegorických vozov sa koná od devätnásteho storočia. No moderný karneval sa zrodil až v roku 1882, keď do mesta prvýkrát triumfálne vstúpil Kráľ, obrovská bábka, ktorá potom trónila v centre, akoby dozerala na zábavu.

Oslava života sa napokon stala hlavnou zimnou udalosťou na Riviére, v súčasnosti trvá takmer tri týždne a láka turistov z celého sveta. Bonusom je určite i príjemné počasie, cez obed je tak teplo, že pláž je obsypaná ľuďmi a mnohí sú už dokonca v plavkách! Predstavte si, že pojedáte čerstvé croissanty sediac v reštaurácii na kameňoch, vôňa kávy sa mieša so slaným odérom morských vĺn a opodiaľ škriekajú čajky...

Úžasnú kulisu tvorí modré nebo, rozkvitnutá mimóza popri cestách a pomarančmi obsypané stromy. Po dlhom zimnom období vás Provensálsko doslova nabije energiou. Žiadny div, že tu majetní, najmä anglickí a nemeckí dôchodcovia trávia všetky studené mesiace.

Karneval sa začína na námestí Massena, kde Jeho veličenstvo Kráľ so svojou Kráľovnou oficiálne preberú kľúče od mesta. Majestátne figuríny, vysoké niekoľko metrov, tu potom trónia počas celého trvania. Ich výzor je inšpirovaný témou, či už je to Kráľ piatich kontinentov, Stredozemia, Modrej planéty, Energie, Hudby, Športu, alebo Umenia. Trebárs trón Kráľa gastronómie tvoril hamburger s operadlom z bagiet a kráľovná Charlotte bola rovno zasadená do lákavého jahodového koláča, takže som pri pohľade na ňu začala uvažovať, kde je najbližšia cukráreň.

Rozhnevaný hrášok: Koná sa niekoľko kvetinových bitiek (o tých nabudúce) a denných i nočných sprievodov alegorických vozov, ktoré sú doslova majstrovskými dielami. Na dlhých podvozkoch sa vezú aj dvadsať metrov vysoké sochy z papierovej hmoty s pohyblivými končatinami. Boli navrhnuté rok vopred a pracovalo sa na nich v ateliéri ,,Maison du Carnaval“, Karnevalový dom“. Sú také vysoko sofistikované, že ak nemáte program s vysvetlením, ani ich nepochopíte.

Napríklad pán s dlhokánskym červeným nosiskom predstavoval „Diktatúru sommelierov“, ktorí jediným posudkom môžu kariéru vinára zničiť alebo ju vyniesť do nebies. „Návrat Gargantuu“ stelesnil rozvalený Gerard Depardieu, nesúci si na ruke maličkého Putina, ktorý ho kŕmil kaviárom. Nuž, symbolika je jasná, herec sa na protest proti vysokým daniam odsťahoval do Moskvy. Potravu budúcnosti reprezentovala geneticky modifikovaná zelenina – nahnevané mrkvy, cibule a vražedne sa mračiaci hrášok, ale aj vedec s maniackou iskrou v oku, pokúšajúci sa stvoriť nové zvieratá. Francúzi nezabudli ani na milovaného komika Coluchea (vo filme Krídelko alebo stehienko hral syna Luisa de Funès), ktorý zahynul pri nehode a dnes varí niekde hore v oblakoch...

Veľké hlavy: No a samozrejme, sprievod sa nezaobíde bez politikov a už vôbec nie bez kancelárky Angely Merkel. Tá svoju ,,kapustnicu“ varí celej Európe, i keď asi každému nejde dole krkom. Za ňou nasledoval francúzsky prezident François Hollande, ktorého spodobili ako sedí na hromade smradľavých syrov s názvami ,,Deficit“, ,,Nezamestnanosť“ či ,,Kríza“ a pokojne sa usmieva, lebo je nad vecou - ,,malichernosti“ ho predsa nerozhádžu. I Putin dostal svoje.  

Pred tribúnami pochodovali bubeníci, orchestre, akrobati, sporo odeté krásavice i grosses têtes, obrovské, smiešne hlavy, ktoré si ľudia nesú na pleciach. Aby sa do nich dostali, musia ich najprv zvaliť na zem, potom do nich vlezú a ešte si vnútri upravujú molitan, aby ich konštrukcia neotlačila. Keď idete okolo, vyzerá to ako po masakri, všade na chodníku samé nohy, ktoré sa ešte všelijako vykrúcajú, keď si ich majiteľ hľadá vhodnú pozíciu na to, aby sa mu podarilo vstať aj s hlavou.  

Obrovské kolosy sa pomaly posúvali okolo Záhrady Alberta I, každý bol vítaný búrlivým jasotom. Občas to tresklo a zasypali nás konfety, poletovali nám nad hlavami ako vločky za snehovej víchrice.  Hrali samé disko hity, takže som pretancovala celý večer, hoci som sedela. Prehliadka trvala takmer dve hodiny, potom boli kráľ a kráľovná opäť umiestnení na námestie Massena.

Večer ulice praskajú vo švíkoch. Sprievod sa začína o deviatej, no ak chcete chytiť dobré miesto, mali by ste sa na chodníku utáboriť už o ôsmej. Domáci to berú s nadhľadom, cudzinci sú občas v bláznivých maskách, najmä alkoholom potúžení Angličania. Deti, zásobené penovými sprejmi, ktoré sa na vzduchu ihneď menia na šnúrky, sprejujú ako besné. Alebo rozhadzujú konfety v takých množstvách, že sa vám dostanú úplne všade.  Keď som sa večer vyzliekla, vysypalo sa ich zo mňa na koberec asi kilo. Viem si živo predstaviť ranný upratovačkin komentár.  

Oslava života trvá dva týždne, no kráľa čaká v posledný deň krutý osud – podľa starého zvyku ho spália na mori a rozpútajú záverečný ohňostroj nad Anjelskou zátokou.    

Pokračovanie nabudúce: Kvetinová bitka


 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Most nepodporí návrh Smeru o odchodoch do dôchodku

Smer sa pri návrhu zákona o budúcich dôchodkoch obráti na opozíciu.

DOMOV

Meno Kaliňákovej asistentky sa objavuje pri kauzách

Priezvisko Zuzany Pisoňovej sa viackrát objavuje v kruhu kamarátov exministra.


Už ste čítali?