Na vychádzke v modrom lese

Autor: Tatiana Balajková | 3.4.2017 o 7:00 | Karma článku: 5,59 | Prečítané:  483x

Jedinečnú horu Bois de Hal v Belgicku, ktorá je o tomto čase zakrytá kobercom zvončekov, chodia navštevovať až z Japonska

Dnes to bude len taký malý tip. Ak vás o tomto čase vietor zaveje do Belgicka, nenechajte si ujsť návštevu zvláštneho lesa Bois de Hal (alebo Hallerbos), ktorý sa nachádza južne od Bruselu, medzi mestečkami Halle a Dworp.

Najlepšie obdobie na potulky je práve teraz, od apríla do mája, vlastne sa to dá určiť celkom presne, les má totiž dokonca svoju vlastnú webovú stránku. I počas roka je tu iste príjemne, no na jar zrazu rozkvitnú milióny a milióny zvončekov. Predstavte si práve rozvinuté jasnozelené listy bukov a pod nimi úchvatný modrý koberec, ktorý rozvoniava omamne ako hyacinty. Miesto má magickú atmosféru, akoby ste sa ocitli v rozprávke.  

Hyacinthoides nonscripta, zvonček spoločný, je vytrvalá cibuľovitá rastlina. Angličania ju nazývajú bluebell, Francúzi ,,modrá konvalinka“ alebo ,,divý hyacint“. Je chránená, globálne otepľovanie jej nerobí dobre a z mnohých miest už vymizla. Dnes vraj rastie len v niektorých regiónoch Holandska a Francúzska, v Anglicku je na ústupe, a tak je Hallerbos  jedinečný pre hustotu kvietkov i rozlohu 552 hektárov.

Jeden rok sa nám podarilo vojsť do lesa dákym bočným chodníčkom, nestretli sme ani živú dušu. Túlali sme sa hore-dole, vnímajúc len štebot vtakov a opojnú vôňu modrých lupienkov. A inokedy sme natrafili na rodinky, jazdcov na koni i Japoncov. V krajine vychádzajúceho slnka je Hallerbos veľmi známy, možno preto, že sa u nich poeticky nazýva Haru no Mori, Les jari.

Ponáhľajte sa, lebo kvitnutie zvončekov trvá len pár týždňov, potom kúzlo pominie a hora sa zmení na zelenú tak ako všade inde na svete...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Matúš Ritomský

Dnes už vieme, že kto nemá zbrojný pas, nie je skutočný Slovan

Maska pacifizmu padla.

SPIŠ KORZÁR

Tatry zasiahla povodeň, viaceré chodníky uzavreli

V severných dolinách Tatier platia obmedzenia.


Už ste čítali?