Vianoce v Bruseli

Autor: Tatiana Balajková | 4.12.2017 o 6:18 | Karma článku: 5,33 | Prečítané:  1544x

K sviatočnej atmosfére na miestnych trhoch neodmysliteľne patria slimáky, ustrice a šampanské, ale aj terpentínové víno, špinavé ruky a strašidelný kolotoč

V Bruseli sa každý rok s napätím čaká, ako bude vyzdobené starobylé námestie Grand Place. Niekedy to dopadne lepšie, inokedy horšie. Pekné boli velikánske gule, plné zasnežených stromčekov, aj tyče, ktoré sa rozsvecovali do rytmu vianočných melódií, ale hypermoderný strom, vytvorený zo zelených kvádrov, zožal poriadny kritiku. 

Najväčším lákadlom je však vždy večerná hudobno-svetelná šou. Na radnicu Hotel de Ville premietajú zimné motívy - padajúce vločky, cválajúceho soba i saltá metajúceho Santa Clausa alebo len tak striedajú farby. Gotická stavba i priečelia okolitých domov sú chvíľami zaliate ružovou, potom modrou, zelenkavou a napokon zlatistou.... Predstavenie trvá asi pätnásť minút, no málokto si nechá ujsť reprízu.   

Grand Place sa rozvetvuje na všetky strany do úzkych uličiek, plných obchodíkov s miestnymi špecialitami - pralinkami alebo pivom (čo tak ochutnať Delirium Christmas s opitým slonom na etikete?). Cukrárne vystavujú čokoládových Dedov Mrázov, snehuliakov, kuriatka s červenou čiapkou a nepreberné množstvo praliniek a keksíkov, vyzdobených sviatočnými ornamentmi. Môžete si kúpiť vrecúško jahôd, namočených v kakaovom kréme alebo si nabrať trochu z čokoládovej fontány... Keby ste videli tie svietiace detské očká, čo ju pozorujú ako splnený sen!

Cikajúci chlapček Manneken Pis sa k radosti turistov vďaka červenému kabátiku a nalepenej brade na pár dní mení na dedka, zvaného Père Noël.

Terpentínové víno a špinavé ruky

V priľahlých uličkách sa rozprestiera trh od Burzy až po námestie Svätej Kataríny, kde sa kúsok od klziska krúti mohutné ruské kolo. Vzduchom sa nesie vôňa gofrov a vareného vína – prvé skúste, druhému sa vyhnite. Moji belgickí známi ma varovali, že bruselské trhové vin chaud je v skutočnosti pančovaná zmeska a ja som im neverila, takže som trikrát skončila po malom poháriku so silnou bolesťou hlavy. Neverila ani kamoška, čo ma prišla navštíviť, no keď pričuchla k zakúpenej tekutine e pocítila terpentín, uverila a pohár putoval rovno do smetiaka. 

Namiesto vína si dajte varené pivo. Fajnšmekrom to asi znie strašne, ale je skvelé a zahreje. K bruselským trhom však patria aj slimáky, ustrice a šampanské.   

Pozor však i na jedlo. Hovorí sa, že žltačka je choroba špinavých rúk a mňa by celkom zaujímali bruselské štatistiky. V Belgicku je totiž celkom bežné, že predavači viditeľne umazanými rukami chytajú jedlo, peniaze i psa. Žiadne klieštiky na veselé, farebné makarónky, po ktorých som zatúžila, žiadna naberačka na šalátovú zmes, ktorou chceli kamarátovi naplniť hamburger. Len holá, špinavá tlapa!!! Keď sme takto naložené pochúťky šokovane odmietli, domáci ani len nepochopili dôvod, začudovane krútili hlavami nad náročnými cudzincami... Kdesi som čítala, že Slováci patria k najhygienickejším národom na svete - a verte mi, je to pravda.

Mojou favoritkou v tejto zvláštnej disciplíne je staršia pani, ktorá každý rok predáva slané koláče, tzv. quiche. Vyzerajú úžasne, ale...  Keď si vyberiete, rukami so špinou za dlhými nechtami jeden chytí, položí na dosku pred seba a tou nečistou rukou utľapká. Potom krája tak, že dlaň položí na cesto a reže medzi svojimi prstami... Je to fascinujúce divadlo! Bola som svedkom toho, ako sa pri stánku zastavili talianske turistky, vyberali, preberali, až si jedna všimla netradičný predajný postup a zhíkla: ,,O Gesu Cristo!!! Pozrite, aké má špinavé ruky!!“ Načo sa zhrozené južanky odobrali preč...

Jazda na chobotnici

Súčasťou bruselských Vianoc je každý rok i tak trochu morbídny kolotoč...

Vyrobili ho v Nantes, v dielňach Les Machines de l’ile. Niekedy o tom napíšem viac, teraz len v skratke - ide o umelcov, ktorí sa snažia spájať svet bláznivých nápadov Julesa Vernea a mechanických výmyslov Leonarda da Vinciho. Výsledkom sú obrovské stroje či hračky, napríklad v Nantes majú slona z dreva, kovu a kože, ktorý sa pohybuje ako živý a slúži na vozenie turistov.

Na bruselskom kolotoči sa nachádza škaredý chrobák, chameleón, pterodaktyl, odporne bradavičnatá chobotnica i strašidelný panák s vypúlenými očami. Ja byť dieťaťom, mám z neho mesiac nočné mory! Ale možno sú dnešné detváky zvyknuté na väčšie horory...

Vaňa na strome

Ak túžite mať na stromčeku niečo nevšedné, nájdete to v obchode New de Wolf v štvrti Les Marolles. Kedysi rozľahlé priestory, kde sa dal stráviť celý deň, kríza zredukovala na tri miestnosti, no i tak stoja za to. Majú tu nielen zvonkohry a umelé cencúle, ale aj bláznivé ozdoby - servírku s podnosom plným pív, plesňový syr, laptop, slona, hrajúceho na flautu či ženu vo vani s nechutne zelenou maskou na tvári. Množstvo originálnych  pomôcok, drobností, hákov, háčikov, vetvičiek, ktoré vás určite inšpirujú - poslúžia ako základ na vešanie dekorácií, trblietok a čačiek- mačiek. Nádherné servítky, sviečky a obrusy.

Ak aj nič nekúpite, verte mi, že sa pobavíte. 

Posledné roky sa koná aj vianočný sprievod, no priznám sa, že ma veľmi nenadchol. Dve hodiny pred nami defilovali reklamné vozy, ktoré rozhadzovali reklamné predmety... Až ku koncu šlo pár rozkošných snehuliačikov, lokomotíva s tanečníkmi a prekrásne zlaté sane, z ktorých nám mával vysmiaty Père Noël...

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?