Karneval v holandskom Maastrichte

Autor: Tatiana Balajková | 22.1.2018 o 6:41 | Karma článku: 2,98 | Prečítané:  479x

Zaznie 11 výstrelov a na stĺp je zavesená figúra Mooswief, babka trhovníčka. Tlieska upír, pirát i skupinka bláznov v ružových sukničkách, čo za sebou namiesto psov ťahá žehličky.

---------

Maastricht je správnym centrom provincie Limburg, ktorá sa nachádza na juhovýchode Holandska medzi Nemeckom a Belgickom. Keďže mesto ako jedno z mála uniklo veľkému bombardovaniu za druhej svetovej vojny,  nachádza sa tu množstvo pôvodných historických budov. No viac ako pamiatky ho asi preslávil fakt, že v ňom bola 7. februára 1992 podpísaná dohoda o Európskej únii, tzv. Maastrichtská zmluva.  

Hovorí sa, že v Limbursku sa žije lepšie než kdekoľvek inde v krajine tulipánov. Mentalita jeho obyvateľov je totiž celkom iná ako v severných provinciách. Sú veselí, priateľskí a s chuťou sa oddávajú najrôznejším pôžitkom, za čo pravdepodobne môžu ďakovať Rimanom, ktorí si kedysi na rieke Mása vystavali osady a priniesli so sebou aj typické talianske labužníctvo. Limburčania milujú dobré jedlo, pivo i zábavu – nečudo, že Maastricht je aj hlavným mestom holandského karnevalu, ktorý sa tu nazýva Vastelaovend.  

Babka na stĺpe

Karnevalová sezóna sa síce oficiálne otvára 11.11. o 11.11, no najdôležitejšie sú tri dni pred Popolcovou stredou – nedeľa, pondelok a utorok. (Hoci niektorí začínajú žúrovať už vo štvrtok).

Piatok je ,,Dňom zamestnancov“, neoficiálnym začiatkom, keď sa konajú podnikové večierky a kolegovia utužujú pracovné vzťahy v baroch. Zatiaľ v civile.

Sobota je prechodným dňom, mestom prechádzajú umelci a hudobné skupiny, ktorých úlohou je dostať všetkých do nálady. A starosta, rovnako ako kedysi dávno v stredoveku, symbolicky odovzdá  kľúče od mesta i moc Princovi karnevalu, vybranému z obyčajných ľudí - výmena úloh odjakživa znamenala možnosť aspoň na chvíľu sa prevteliť do kože niekoho iného a beztrestne kritizovať autority. Princ bude v nasledujúce dni vládnuť dočasnému Kráľovstvu bláznov a jeho poddaní ho na ceste z krčmy do krčmy budú symbolicky zdraviť trojnásobným ,,Alaaf”!

V nedeľu o dvanástej sa konečne koná oficiálne otvorenie na hlavnom námestí Vrijthof,  chránenom majestátnou Bazilikou svätého Serváca. Zaznie jedenásť výstrelov a na špeciálny stĺp je zavesená a vyzdvihnutá figúra Mooswief, babka trhovníčka, vítaná potleskom a výkrikmi. Je najdôležitejším symbolom karnevalu, i ona reprezentuje prostých ľudí a výmenu pozícií – ten, kto bol dole, je teraz hore a naopak. Začína sa trojdenná oslava života, jari, piva a priateľstva.  

Upír si štrngá s pirátom

Hoci pôvodne šlo o náboženský sviatok, dnes je karneval skôr príležitosťou na veľkú pouličnú párty. Ani nie tak pre turistov, ako pre domácich, ktorí na maskách pracujú i niekoľko mesiacov. Ich účelom však nie je ohúriť, skôr zapojiť sa a pobaviť okolie. V nedeľu ráno vyrazia na námestie Vrijthof, zaplnené stánkami s hranolčekmi, šiškami, pivom a cukrovou vatou. Nie je núdza o bizarné situácie. Tu si pápež odhrýza z hamburgeru, tam si upír štrngá s pirátom. Je zvláštne vidieť lienku, ako si prikladá k perám fľašu piva. Elvis klebetí so syrom a skupinka bláznov v ružových sukničkách za sebou namiesto psov ťahá žehličky. Žiarivé farby kostýmov vynikajú o to viac, že zimný Maastricht je zahalený do sivého oparu.

Pripadáte si ako u nás na hodoch, ľudia sa stretávajú s rodinou a priateľmi a preberajú novinky, no prihovoria sa i turistom, nikto nie je vylúčený. Dôležité je rešpektovať ,,dress code“, ak nemáte masku, postačí aj bláznivá parochňa, vtipný klobúk či pomaľovaná tvár.

Otvorené sú všetky bary a reštaurácie, všade sa pije a žije do neskorého večera. Napriek tomu, že mesto sa zmení na jednu obrovskú krčmu, nevidíte opilcov, nikto sa neháda a nebije. Vládne príjemná atmosféra, Holanďania si skrátka svoj sviatok užívajú. Pred vyzdobenými podnikmi vyhrávajú kapely, kto chce, môže sa zahriať i tancom.

Popoludní sa uličkami ťahá niekoľkohodinový sprievod alegorických vozov, ktorým cudzinec veľmi nerozumie, lebo neraz politicky nekorektne reagujú na udalosti posledného roka a zosmiešňujú a kritizujú miestne autority či politikov. Ale keď už v sebe máte nejaké to promile, vôbec vám to neprekáža. Prehliadky sa zúčastňujú skupiny i jednotlivci, Princ, aj takzvané ,,Zate Hermenie”, Opité dychové kapely, čo je zjavne narážka na to, že hudobníci si medzi fúkaním do trúby vždy nájdu čas šupnúť do seba i nejaký ten pohárik.  

V Maastrichte je to proste pohoda. 

Deň smútku

Utorok je dňom smútku a emócií, o polnoci sa karneval skončí a babka Mooswief sa zase vráti na zem, do reality. Limburčania si nenechajú ujsť poslednú príležitosť vyblázniť sa, no ako sa ručičky blížia k dvanástke, pomaly na nich sadá nostalgia. Pestrofarebná sviatok priateľstva je za nimi a na ďalší budú musieť čakať zase rok...    

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

O slobodu sa dá aj prísť

Ani ústava nemusí vydržať všetko.

PLUS

Hmly, nočné jazdy, hazardéri so smrťou. Aké je byť na čele vlaku

Obyčajný cestujúci takúto jazdu nezažije.

DOMOV

Exminister Kaliňák: Ja som si svoje urobil

Kaliňák hovorí, že už je na politickom dôchodku.


Už ste čítali?