Múzy žijú na Burane

Autor: Tatiana Balajková | 19.3.2018 o 6:13 | Karma článku: 4,88 | Prečítané:  1736x

Domáci ho volajú aj ,,malé Benátky“, pretože ostrovček je husto popretkávaný kanálmi, v ktorých sa zrkadlia veselé žlté, ružové a belasé domčeky.

----------

Máte pocit, že sa pozeráte na obrazy alebo prifarbené fotografie?

Nie, toto mestečko naozaj existuje. Ak pôjdete na dovolenku na taliansku riviéru a z nej si urobíte malý výlet do Benátok, tak na námestí San Marco sa dobre poobzerajte... Všade naokolo sa rozkrikujú gondoliéri a majitelia člnov, ktorí sa budú snažiť prilákať vás práve na svoju loď. Vyberte si plavbu po ostrovoch Murano, Burano a Torcello.  

Na Murane neuniknete návšteve sklární (vedúci plavby má za to iste províziu, ale u Slovákov aj tak nepochodí). Tu priamo pred vašimi očami majstri vyfúknu tie nádherné somarinky a maličkosti, ktoré žiaria v benátskych výkladoch: celý orchester dokonale upravených minihudobníkov (na klavíri sa dajú zrátať klávesy), elegantné lustre z trblietavého skla, tvrdo konkurujúce českému krištáľu, farbisté náhrdelníky, náušnice a ťažidlá ako so zaliatym vetrom... Ja províziu nedostávam, a tak vám môžem prezradiť, že hoci je to proti logike, viac sa oplatí nakupovať v centre Benátok. Síce na luster vám to nevyjde ani tam, ale i náramok z farebných guľôčok poteší.

Ostrov Torcello mal kedysi okolo tristo obyvateľov, ale choroby a smrť si vybrali svoju daň, ľudí ubúdalo a nik nový sa neprisťahoval. Dnes ho obýva tridsať osôb... a odhadujem, že asi tristo mačiek.

Závoj od kráľovnej

Tá krása na fotografiách sa volá Burano. Domáci ho volajú aj ,,malé Benátky“, pretože ostrovček je husto popretkávaný kanálmi, v ktorých sa zrkadlia veselé žlté, ružové a belasé domčeky. No nie je tu tak hlučno, má len tritisíc obyvateľov a nebýva ani až taký preplnený turistami.

Na to, prečo sú obydlia pomaľované rôznymi farbami, existujú rôzne teórie - podľa jednej sú znakom určitej rodiny, podľa inej jednoducho preto, aby rybári kedysi dávno trafili domov. Tunajšia hustá hmla je totiž povestná. Každý ostrovan vlastní namiesto auta čln (ktorý, samozrejme, ladí s farbou jeho domu), ,,odparkovaný“ rovno pod oknami či balkónom plnom kvetov.

Ženy z Burana sú po celom svete preslávené paličkovaním čipky, z ktorej splietajú okrem obrusov i obrazy a blúzky. Má dlhoročnú tradíciu. Hovorí sa, že istého mládenca tesne pred svadbou zvádzali sirény, no on, verný svojej láske, im odolal a za to mu morská kráľovná darovala prekrásny čipkový závoj pre nevestu. Bol taký úžasný, že odvtedy sa všetky tunajšie dievčatá snažili vytvoriť na svoju svadbu podobný...  

No a Burano milujú najmä maliari. Konečne môžu zabudnúť na sivú a používajú kilá ružovej, modrej, žltej, fialovej... Múza čaká za každým rohom!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?